AK-08
Az Alföldi Kéktúra 8. szakasza a Körösök és a Berettyó által kialakított, egykori ártéri síkságokon kalandozva köti össze Vésztőt és Berettyóújfalut. Döntően erdőfoltokkal tarkított szántóföldek és legelők között, kisebb részben gátak tetején túrázunk ezen a bő 100 km-en.
Az Alföldi Kéktúra 8. szakasza Vésztőt és Berettyóújfalut köti össze, a Körösök, a Berettyó és a mellékfolyóik által kiformált Kis-Sárrét és Bihari-sík kistájakon keresztül. A bő 100 km-es vándorlás során érintünk tocsogós réteket, óriási kiterjedésű halastavakat, gátak közé szorított folyókat, évszázados kastélyokat és kúriákat, valamint írók, költők szülő- és lakóházait is.
Kiindulási pontunk a Holt-Sebes-Körös mellett fekvő Vésztő, ahol érdemes az épített örökséget (pl. Városháza, református templom) is lencsevégre kapni. A kisvárost elhagyva Okány, majd Zsadány következik, míg el nem érjük a Begécsi-víztároló madárvártáját. Az 1960-as években mesterségesen létrehozott tavi rendszer számos védett madárfaj lakó- és pihenőhelye. A természeti értékek után Geszt látnivalói ismét az épített örökséget képviselik. A Tisza család kriptája mellett egykori kastélyuk, valamint a mellette álló Arany János Emlékház érdemel kitüntetett figyelmet.
Innentől hosszú menetelés vár ránk a vizenyős pusztákban a jellegzetes bihari településig, Biharugráig. Itt a Petőfi-emléktábla, a Bölönyi-kúria, valamint Szabó Pál népi író szülőháza tartozik a fontosabb látnivalók közé. Biharugrát követően a halastavak madárvártái és Szilaspuszta következik, ahonnan a magyar–román államhatár peremén, a trianoni lokalizációs gáton, majd országúton érjük el a református templomáról és trianoni vasúti megállóhelyéről nevezetes Körösnagyharsányt. A Sebes-Körös mellett fekvő Körösszakálba a folyó gátján, illetve a gróf Tisza István hídon jutunk el.
Utána már a Bihari-sík tájai és falvai következnek: érintjük a Körmösdpusztai-víztározót, a hímzéseiről nevezetes Furtát, majd a Rhédey-kastélyával büszkélkedő Zsákát. Zsákáról országúton, valamint a Berettyó gátján érjük el Bakonszeget; itt élt haláláig „a bihari remete”, a felvilágosodás korának kiemelkedő írója, Bessenyei György, akinek az emlékháza a település keleti szélén várja a kíváncsi kéktúrázókat. A szakasz befejezését jelentő Berettyóújfaluig végül a Berettyó gátja vezet el minket.
A túra részletes leírása az Útleírás menüpont alatt olvasható.
Tippek
- A szakasz települései bővelkednek irodalmi és történelmi témájú kiállítóhelyekben – gondoljunk csak Vésztőre (Sinka István), Gesztre (Arany János), Biharugrára (Szabó Pál) vagy Bakonszegre (Bessenyei György). A kiállítóhelyek megtekintését érdemes beletervezni a napi szintidőkbe.
- Ugyancsak több időt vesz igénybe a madárvártákban (pl. Begécs, Biharugra, Belec) eltöltött idő, hiszen a madaraknak idő kell, hogy alaposabban megmutassák magukat.
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben) :
Vésztő vá. 9,5 Okány 13,9 Zsadány 4,7 Begécsi-víztároló 5,9 Geszt 10,9 Biharugra 4,9 Szilaspuszta 6 Körösnagyharsány 5,8 Körösszakál 9 Belec 13,9 Furta 10,3 Bakonszeg 6,7 Berettyóújfalu
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén :
- Vésztő (AKPH_34): Vésztő vasútállomás (Vésztő-Békéscsaba vonal)
- Okány (AKPH_34): Okány, iskola (buszmegálló); Okány, vasútállomás
- Zsadány (AKPH_35): Zsadány, Jókai utca vagy Zsadány, községháza buszmegálló (Debrecen, illetve Gyula irányába)
- Geszt (AKPH_36): Geszt, községháza buszmegálló (Gyula és Békéscsaba felé)
- Biharugra (AKPH_37): Biharugra községháza buszmegálló (Gyula és Berettyóújfalu felé)
- Körösnagyharsány (AKPH_38): Körösnagyharsány, községháza buszmegálló (Gyula és Berettyóújfalu felé)
- Körösszakál (AKPH_39): Körösszakál, autóbusz-váróterem (Debrecen, Berettyóújfalu, illetve Gyula felé)
- Furta (AKPH_40): Furta, községháza buszmegálló (Békéscsaba, Szeged, Debrecen felé)
- Bakonszeg (AKPH_41): Bakonszeg, Hunyadi u. buszmegálló (Püspökladány, illetve Berettyóújfalu felé)