AK-07
Az Alföldi Kéktúra Dévaványát és Vésztőt összekötő, közel 50 km hosszú szakasza kiváló példa arra, hogy az alföldi térszínek is ugyanolyan gazdagok természeti, kultúrtörténeti és tájképi értékekben, mint domb- és hegyvidéki társaik.
Az Alföldi Kéktúra Dévaványa és Vésztő közötti, csaknem 50 km hosszú szakasza szinte asztallap simaságú kistájakon halad keresztül, amelyeket a Körösök és mellékfolyói alakítottak ki az utóbbi néhány százezer évben. A finomszemű folyóvízi üledékekkel borított területek felszínének nagy részén mezőgazdasági művelés folyik, a természetes állapotban megmaradt élőhelyek száma elenyésző. A gátakkal és belvízelvezető csatornákkal behálózott területek azonban így is számos, a maguk nemében egyedülálló természeti és kulturális értéket rejtenek.
Ha időnk engedi, érdemes kicsit szétnéznünk Dévaványa városában, ahol több műemlék és kiállítóhely van. A várost kelet felé elhagyva nyílegyenesen gyalogolunk szántóföldek és legelők között, ahol egy-egy régi gázkút torzója tűnik fel. A Folyás-ér menti erdőket elhagyva dél felé fordulunk, és Körösladány templomtornyát célozzuk be. Mielőtt azonban beérnénk a városkába, ókori építmények mesterséges földművei várnak ránk. Több ezer évvel ezelőtt felmagasított, de sajnos az elmúlt évtizedekben elszántott kunhalom „pozitív”, valamint a római felügyelet alatt a szarmaták által épített Csörsz-árok „negatív” terepformája késztet megállásra itt.
A Sebes-Körös partján elhelyezkedő Körösladány műemlékekben gazdag városa megér egy pár órás nézelődést; a látnivalók közül a Wenckheim-Merán-kastély klasszicizáló épülete emelendő ki. Ezután a Sebes-Körös gátján haladunk Vidratanya felé. Félúton mindenképp érdemes elővenni a fényképezőnket, ugyanis lencsevégre kaphatjuk a Sebes-Körös és a Berettyó nagy találkozását. A gátat Vidratanyánál hagyjuk el, majd hosszú tekergés vár ránk a Holt-Sebes-Körös vízere mellett, mígnem megérkezünk a Tiszántúl egyik legjelentősebb régészeti bemutatóhelyére, a Vésztő–Mágor Történelmi Emlékhelyre. Itt többek között besétálhatunk egy ősi lakódomb belsejébe, ahol mint egy könyv lapjai, úgy mesélnek a kultúrrétegek az elmúlt évezredek errefelé megtelepedett emberi közösségeiről. Sétát tehetünk az ősi Csolt-monostor kövei között is.
A történelmi emlékhelyet elhagyva, szintén a Holt-Sebes-Köröst követve, a látnivalókban gazdag kis-sárréti városkában, Vésztőn fejezzük be vándorlásunkat.
A túra részletes leírása az Útleírás menüpont alatt olvasható.
Tippek
- Körösladányban érdemes kicsit több időt is eltöltenünk, hiszen a Körös-parti település műemlékekben, parkokban és köztéri szobrokban rendkívül gazdag.
- A Vésztő–Mágor Történelmi Emlékhely a Tiszántúl egyik legfontosabb régészeti lelőhelye, ahol lépten-nyomon az évszázadokkal, évezredekkel ezelőtt itt élt emberi közösségek kézzelfogható múltja köszön vissza, parkosított környezetben.
- Vésztő a Kis-Sárrét műemlékekben gazdag kisvárosa, amelynek központjában szépen felújított köztéri épületek, kiállítóhelyek várnak ránk.
Szakaszhosszok bélyegzőtől bélyegzőig (kilométerben):
Dévaványa 9,2 Folyás-ér 10 Körösladány 11,8 Vidratanya 11,4 Csolt-monostor 5 Vésztő vá.
Ajánlott köztes ki- és beszállási pontok az útvonal mentén:
- Körösladány (AKPH_30): Körösladány vasútállomás, Körösladány, gyógyszertár buszmegálló
- Vidratanya (AKPH_31): Szeghalom, Szivattyútelep buszmegálló (Gyula, Békéscsaba és Szeghalom irányába)
- Csolt-monostor (AKPH_32): Csolt Monostor buszmegálló (Vésztő, Gyula, illetve Szeghalom felé)