Tudástár

Kisokos a kéktúrás útjelzőtáblákhoz

2024.02.02.
Kisokos a kéktúrás útjelzőtáblákhoz

Túrázás közben tájékozódásunkat számtalan lehetőség segíti. A térképen, a tájolón, az applikáción és természetesen a turistajelzésen kívül léteznek úgynevezett útjelző táblák is, amelyek az előbb felsoroltakhoz hasonlóan az eligazodást könnyítik. A fa oszlopra erősített kék és sárga táblákkal leggyakrabban az Országos Kékkör mentén találkozhatsz.

Akár az Országos Kéktúrán, akár a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrán vagy az Alföldi Kéktúrán gyalogolunk, rendszeresen utunkba kerülnek ezek a jellegzetes színű táblák. Ha odaállsz egy ilyen oszlop elé, nem kell hozzá kézikönyv, hogy értelmezni tudd a legfontosabb jeleket, de talán nem haszontalan, ha tisztában vagyunk a részletekkel is. Mit jelölnek a nyílvégű táblák, mennyire kerekítenek a távoknál vagy hogyan számolják a megadott időket?

A tábla neve

Legfelül a kék színű helymeghatározó táblát (1. kép) látod, ami nagyon egyszerűen az oszlop nevét és tengerszint feletti magasságát tünteti fel. Emellett minden esetben tartalmaz egy egyedi azonosítót (a 1. kép bal alsó sarkában). Országos Kékkör piktogram akkor látható rajta, amennyiben az OKK mentén helyezkedik el, és a táblák tartalma is arra az útvonalra vonatkozik.


A nyílvégű táblák

Lejjebb haladva a sárga, nyílvégű útirányjelző táblákat láthatod. Az általános szabály szerint először két egysoros (2. kép) következik, amelyek közül a felső Hollóháza (az OKT keleti vége), az alatta lévő pedig Írott-kő (az OKT nyugati vége) irányába legközelebb eső bélyegzőhelyekre mutat. Ha egy bélyegzőlenyomatot több helyszínen is be lehet szerezni, akkor a táblán annak az adatát találod, ami közvetlenül az útvonal mellett van és/vagy folyamatos az elérhetősége.

Ezek alatt az úttól maximum 50 méteres távolságban fellelhető látnivalók felé mutató táblák (3. kép) találhatóak irányonként és távolság szerinti sorrendben folyamatosan feltüntetve, azaz oszloptól oszlopig addig kiírva, amíg meg nem érkezel ezekhez.

A szóban forgó célpontok lehetnek természeti és kulturális látnivalók, településközpontok, fontos földrajzi helyek vagy jelentősebb vasúti- és buszmegállók.

Időadatok

A táblákon található távolságok tizedesig számolva, kerekítve jelennek meg: egy kilométer alatt 50 méterre, afelett 100 méterre kerekítve. Az egy óra alatt négy kilométer átlagsebességgel meghatározott szintidő 15 perc alatt nincs kerekítve, 15 perc felett 5 percre, 1 óra felett 10 percre kerekítve tüntetjük fel a szintemelkedés figyelembevételével.

Egyéb útjelző tereptárgyak

Kéktúrázás közben találkozhatunk még indító- és megközelíthetőséget jelző fémtáblákkal (4. kép),

valamint útjelző betonoszlopokkal (5. kép) is. Ez utóbbira csak akkor került turistajelzés, ha nincs más tereptárgy a közelben.


Top kulcsszavak
Kapcsolódó tartalmak