Tudástár

Hogyan használjuk a tömegközlekedést túrázáshoz?

2024.06.14.
Hogyan használjuk a tömegközlekedést túrázáshoz?

Az elmúlt időszakban több új bérlet- és jegytípussal kellett megismerkednünk a MÁV-Volán járatain, ezért összeszedtük, hogy túrázóként mit érdemes venni, mikor melyikkel járunk jobban.

Minden túrázás egyik sarkalatos pontja az indulási pont elérése, és a kirándulás végén a hazaút megszervezése. Sokan indulnak autóval a kirándulóhelyre, ilyenkor vagy körtúrát kell tenni, vagy a start- és a célterület közti kisebb távon a közösségi közlekedést használni. Kéktúrázáskor mindig máshova érkezünk, mint ahonnan elindultunk, így ha el akarjuk kerülni a több autós utazást, a legkézenfekvőbb megoldás a busz vagy a vonat. Ezekkel a leggyakoribb közlekedési eszközökkel Magyarországon belül szinte bárhova el lehet jutni, ezért célszerű eleve így tervezni utunkat – a környezettudatosságról nem is beszélve.

A tömegközlekedés a kötött menetrend miatt első ránézésre egy merevebb keretet ad a túraszervezésnek, de sose felejtsük el, hogy

ha nem muszáj az autóhoz visszatérnünk, akkor menet közben jóval szabadabban módosíthatunk az útvonalon.

Legyen az oka a hirtelen elromlott időjárás, a rosszul felmért erőnlét, vagy elfogyott a vizünk, esetleg sérülés ért minket - ha nem vagyunk az autóhoz kötve, rugalmasabban átszervezhetjük utunkat. Ráadásul a közösségi közlekedésnek megvan a maga sajátos hangulata, romantikája.

De hogyan érdemes 2024-ben útra kelnünk, milyen területi díjtermékeket és napiegy- vagy bérlettípusokat kínálnak a szolgáltatók? Cikkünkben ezt a kérdést járjuk körbe, azzal a nem titkolt céllal, hogy minél többen kedvet kapjanak az autómentes kiránduláshoz, és újfajta élményeket szerezzenek utazás közben. Az átszállás, esetleges késés miatti nyugtalanság csak egy lehetséges negatívum, de gondoljunk arra, hogy

az adott tájegység és az ott élők is sokkal jobban megismerhetőek a vicinálison vagy egy helyközi buszon utazva.

Vármegye- és országbérletek

A 2023-as év jelentős változásokat hozott a MÁV-Volán díjszabásában a vonatokra és helyközi Volánbusz-járatokra egyaránt érvényes vármegye- és országbérlet bevezetésével. Előnyük, hogy a hétköznapi ingázás mellett az adott megyében vagy akár az ország teljes területén használhatók, így a hétvégi kirándulásokhoz is. Vegyünk példának egy gödi lakost, aki alapvetően azért vásárol Pest vármegyebérletet, mert naponta ingázik a fővárosi munkahelyére, hétvégén ugyanezt a bérletet arra tudja használni, hogy kiránduljon a Dunakanyarban anélkül, hogy ehhez külön jegyet kellene vennie.

2024 tavaszától ráadásul a Pest vármegyebérlet és az országbérlet Budapesten, a BKK járatain is érvényes. Az országbérlet és az adott megye vármegyebérletei pedig a főváros mellett Esztergom, Érd és Zalaegerszeg helyi közlekedésében is érvényesek.

Tehát ha valaki budapestiként havonta akár csak egy alkalommal használná kirándulásra a bérletét a vármegyén belül, érdemes inkább vármegyebérletet vásárolnia, ami csak 500 Ft-tal drágább a hagyományos BKK-bérletnél. A fővárosból induló kéktúrázók bőven kihasználhatják ezt a konstrukciót, hiszen Pest vármegye igen nagy,

öt kéktúra-szakasz is elfér benne

Piliscsabától Nógrád határáig. Területe lefedi csaknem a teljes Dunakanyart, a Pilis és a Börzsöny nagy részét, a teljes Budai-hegységet, illetve a Csepel-szigetet a parányi, déli szigetcsúcsi területet leszámítva. A bérlet a BKK-érvényességen keresztül még a D14-es hajójáratra is jó, ami Csepel, Királyerdő és Soroksár, Molnár-sziget között közlekedik.

Árak:

  • Teljes árú vármegyebérlet: 9450 Ft
  • Diákoknak: 945 Ft
  • Teljes árú országbérlet: 18 900 Ft
  • Diákoknak: 1890 Ft

Új napijegyek

A havi konstrukciók mellett 2024 márciusától bevezették a napi, 24 órás díjtermékeket is, nevezetesen a Vármegye24 és a Magyarország24 napijegyeket. Ezek érvényessége a bérletekéhez hasonló, azaz a megváltástól számítva 24 óráig érvényesek a vonatokra és helyközi autóbuszokra az adott megyében vagy az egész országban.

Árak:

  • Vármegye24: 999 Ft
  • Magyarország24: 4999 Ft

Csatlakozó jegyek

Jó tudni, hogy a vármegyebérlethez vehetünk csatlakozó menetjegyet vagy a szomszédos vármegyére érvényes napijegyet is. A fenti példánál maradva, például ha egy Pest vármegyebérlettel már rendelkező kéktúrázó a Nagymaros–Nógrád szakaszt teljesíti, a hazaúton elegendő Nógrád és Szokolya közé menetjegyet váltania, mivel a Pest vármegyei szakaszon érvényes a Pest vármegyebérlete. Ha pedig többet utazik Nógrádban (pl. egy Hollókő környéki szakaszt teljesít), akkor a Pest vármegyebérlete mellé egy „Nógrád Vármegye24 napijegy” lehet a legjobb választás.

Megszűnő és megmaradó napijegyek

A föntebb vázolt új termékek bevezetése miatt szűkült a kínálat, de összességében sehol sem az utasok kárára, hiszen többnyire jobban megéri az új jegyekkel utazni. Így megszűnt a Mátra, a Mecsek, a Tenkes és a Tokaji Borongoló napijegy, valamint a Dunakanyar napijegy téli verziója és a 72 órás balatoni jegy is.

Megmaradt viszont a legkeresettebb Balaton24 napijegy és a Dunakanyar napijegy hajózást is tartalmazó változata, valamint a Bakony napijegy is.

Praktikus tudnivalók
  • Ha nincs vármegyebérletünk, akkor egynapos túrához általában a Vármegye24 napijegy az ideális választás. Ha több megyében is utaznánk, akkor mindkét (mindhárom) megyére érdemes megvenni a napijegyet.
  • Távolsági utazásnál (pl. egy egynapos Keszthely-Tapolca kéktúraszakasz teljesítésekor) a Magyarország 24 napijegy javasolt.
  • Ha többnapos túrát tervezünk távolabbi vidékeken, akkor előre gondolkodva célszerű lehet adott hónapra vármegyebérlet helyett országbérletet váltani.
  • Helyjegyes (jellemzően intercity) vonatokon csak országbérlettel vagy ország napijeggyel lehet utazni (helyjegyet váltani kell), vármegyebérlettel és Vármegye24 napijeggyel nem.
  • Az ország vasúthálózata megyénkénti bontásban itt érhető el.
  • A bérleteket és a napijegyeket legegyszerűbben a MÁV applikációban lehet megvásárolni, de természetesen a pénztárakban, jegyautomatákból papír alapon is elérhetők.
  • Átalakult a kedvezmények rendszere is, ezek a legfontosabbak:
    • 14 év alatti gyermekek díjmentesen utazhatnak;
    • nagycsaládosok (3 vagy több saját gyermekkel) díjmentesen utazhatnak;
    • 14 és 25 év közöttiek 50% kedvezménnyel utazhatnak;
    • közalkalmazottak (pl. pedagógusok, egészségügyi dolgozók) korlátlanul 50% kedvezménnyel utazhatnak.
  • Az új díjszabás részletei az ujtarifa.hu oldalon érhetők el.
Top kulcsszavak
Kapcsolódó tartalmak