Tudástár

10 tipp a biztonságos téli természetjáráshoz

Szerző: Magyar Természetjáró Szövetség | 2024.12.03.
10 tipp a biztonságos téli természetjáráshoz

Az idei évben viszonylag korán, már november második felében leesett az első hó hazánkban, így sokan igazi téli körülmények között indultak el túrázni hegységeinkbe. Van azonban pár fontos tudnivaló, amit nem árt figyelembe venni, ha télen indulunk a hegyekbe. Cikkünkben a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) ajánl tíz tippet a biztonságos téli természetjáráshoz.

A téli természetjárás szépségei vitathatatlanok, hiszen a túrák során sokszor a ködréteg fölé emelkedünk, a friss, ropogó hó és a havas táj látványa pedig sokunk kedvenc túraélményei közé tartoznak. A hideg kedvező élettani hatásai is ismertek: a szabadban való rendszeres mozgás – legyen az tipikus téli sport, mint a síelés, sífutás vagy a korcsolyázás, de beszélhetünk futásról, túrázásról is – növeli az állóképességet, segíti az immunrendszert, így az influenza és a megfázás is nagyobb eséllyel elkerülhető.

A Magyar Természetjáró Szövetség mindenkit bátorít arra, hogy télen is folytassa, vagy akár kezdje el a természetjárást,

ám nem árt tisztában lenni azzal, hogy mire érdemes figyelni, ha novembertől márciusig ezt a szabadtéri tevékenységet választjuk. A következő tíz hasznos tanácsot pont ennek megfelelően állítottuk össze, segítve a téli természetjárásra való felkészülést.

1. Közlekedés

Körültekintően válasszuk ki, hogy milyen közlekedési eszközt használunk. Szép, téli hétvégék esetén vegyük figyelembe, hogy a legnépszerűbb túraútvonalak parkolói már a reggeli órákban megtelhetnek. Érkezzünk időben, vagy a parkolóhelyek keresése helyett, ahol lehet, próbáljunk tömegközlekedést használni, esetleg telekocsi rendszerben megközelíteni a túrák kiindulópontjait. Ne felejtsük, hogy havas útviszonyok esetén kizárólag megfelelő műszaki állapotú, téli gumival felszerelt autóval induljunk el.

2. Időjárás

Bármennyire is szép az idő reggel, mielőtt elindulunk a túrára, legyünk tisztában az egész napra vonatkozó időjárás előrejelzéssel. Elképzelhető, hogy napsütésben indulunk el túrázni, ám a nap további részében havazás, köd vagy éppen erős olvadás, eső és csúszós turistautak várnak ránk. Túra közben is nézzünk rá az előrejelzésekre, hiszen a téli időjárás is szeszélyes tud lenni, a változásról pedig jobb időben tudni.

3. Telefon, lámpa

Az elindulás előtt legyenek feltöltve telefonjaink és fejlámpáink, és gondoljunk arra is, hogy a hideg időben gyorsabban merülnek le az elektromos készülékek. Ezt megelőzendő érdemes magunknál tartani egy külső akkumulátort (powerbank) is, amelyet szintén ne felejtsünk el feltölteni.

4. Offline térkép

Kizárólag úgy induljunk el téli túrákra, ha előtte letöltöttük az érintett terület offline térképét valamelyik térképalkalmazásban. Az MTSZ Természetjáró appjában is van erre lehetőség, így amikor olyan helyen tartózkodunk, ahol nincsen térerő, akkor is hozzáférünk a térképhez. És mivel a telefon mutatja a saját pozíciónkat a térképen (ha be van kapcsolva a gps), ezáltal megkönnyítjük tájékozódásunkat, és ha eltévedtünk, könnyen vissza tudjuk magunkat navigálni a helyes útra.

5. Öltözködés

A téli öltözködés fontosságáról már korábban részletesen beszámoltunk, így most csak a legfontosabb alapelveket említsük meg. Öltözékünk legyen réteges, vízálló, ám ugyanakkor jól szellőző és gyorsan száradó is. Ha ezekre figyelünk, akkor jó eséllyel sokkal komfortosabb lesz a természetben töltött idő, akár még zord időjárásban is.

  • Extra tipp: hideg időben, különösen, ha mínuszok kísérnek végig minket a túrán, érdemes egy könnyű és kicsire összehajtható pehelytöltetes dzsekit (lehet természetes vagy szintetikus) és egy - túraboltokban kapható - hőszigetelő fóliát is betenni a hátizsákunkba. Ezekre lehet, hogy nem lesz szükségünk a túra során, de ha mégis, életmentők lehetnek. Ha nem vagyunk biztosak a bakancsunk vízállóságában, akkor pakoljunk el egy pár száraz pótzoknit is!

6. Tervezés

Ne becsüljük alá a túrák hosszát, alaposan tervezzünk meg minden túrát, és időben induljunk el a téli túrákra. Ne felejtsük, hogy a hosszú téli időszakban akár már délután 16:00 órakor sötét lehet, ha tehát például a naplementét még egy szép kilátóból akarjuk élvezni, a lefelé útra időben induljunk el, és ahogy már fent is említettük, a fejlámpa legyen mindig bent a táskánkban (a pótelemmel együtt).

7. Folyadékpótlás

Mindig legyen nálunk megfelelő mennyiségű élelem és folyadék is. Bár sokszor nem esik jól a hideg víz téli időben, a termoszban magunkkal hozott forró tea nem tudja olyan jól csillapítani a szomjunkat egy-egy nehezebb túra közben. Ha fagypont alá megy a hőmérséklet, akkor a vizes kulacsot tekerjük be valamelyik tartalék ruhába, így elkerülhetjük a víz megfagyását. Egy szélesebb szájú termoszban nagyon praktikus lehet egy forró leves, így a leghidegebb időben is át tudunk melegedni.

8. Terepviszonyok

A turistautak állapota téli időjárás esetén napról napra változhat. Lehet, hogy a túra kiindulópontján száraz időben, hó nélkül indulunk el, ám mindig gondoljunk arra, hogy magasabbra érve a hóhelyzet, illetve a jegesedés bizony erősen befolyásolja az ösvények járhatóságát. Alapvető felszerelés legyen egy olyan csúszásgátló, amelyet könnyedén a bakancsra tudunk erősíteni csúszós, jeges terep esetén. Ezek közül persze több verzió is létezik, érdemes alaposan körülnézni vásárlás előtt. Persze mindezek mit sem érnek egy bokát jól tartó, vízálló bakancs nélkül, mint ahogy a túrabotok is sokat segíthetnek a nehéz terepen.

9. Fényvédelem

Sokszor elfeledkezünk arról, hogy nagy hó és szikrázó napsütés idején bizony nem árt felkészülni a nap elleni védekezésre is. A hóról visszaverődő napsugaraknak és a magasabb térszínnek köszönhetően az UV sugárzás hatására a tél kellős közepén is le tudunk égni. Ezért ha tudjuk, hogy ilyen idő vár ránk, akkor legyen nálunk napszemüveg, egy kis méretű, de erős faktorszámú naptej, illetve szintén a nap ellen védő ajakápoló.

10. Figyelmeztetések, lezárások

A legfontosabbat talán a végére hagytuk: bármilyen, helyszínen felmerülő probléma esetén hívjuk azonnal a 112-őt, de nézzünk utána annak is, hogy az adott térségben üzemel-e hegyimentő szolgálat. A Börzsöny területéről érkező segélyhívások esetén például a Börzsönyi Hegyimentő Szolgálat vesz részt vészhelyzetek megoldásában, így adott helyzetben őket is tudjuk keresni közvetlenül.

  • És egy utolsó extra tipp: minden esetben úgy induljunk el télen túrázni, hogy előtte megnéztük az MTSZ turistautakat érintő figyelmeztető térképét, ahol a télen gyakori vadászatok miatti lezárásokról lehet tájékozódni


Top kulcsszavak
Kapcsolódó tartalmak