Tippek és tanácsok az OKT 8000. teljesítőjétől

A Magyar Természetjáró Szövetség pontosan 61 évvel ezelőtt, 1961-ben vette át az Országos Kéktúra kezelését a Lokomotív Turista Egyesület jogelődjétől. A Hollóházától Írott-kőig vezető útvonal végigjárásához több tízezren kaptak eddig kedvet, és azok száma is szépen kerekedik, akik nemcsak elkezdik, hanem be is fejezik a teljesítést. Közéjük tartozik Hermann János is, aki nemrégiben vette át a 8000. számú jelvényt. Élményeiről, tapasztalatairól kérdeztük őt.
Miért kezdtél el a kéktúrázni?
A szabadidőmet szeretem aktívan a szabadban tölteni, rendszeresen járok gyalog vagy kerékpárral túrázni az ország határain belül és kívül. Két barátom kezdte el az Országos Kéktúrát Hollóházáról indulva, a túra beszámolóik hatására csatlakoztam hozzájuk és kezdtem el a szakaszokat teljesíteni velük.
Milyen előkészületeket tettél a kéktúrázás előtt?
Fizikailag nem kellet felkészülnöm a túrázásra, mivel jó néhány hosszabb-rövidebb gyalogos teljesítménytúrát teljesítettem az elmúlt évek során. Továbbá rendszeresen járok Ausztriába és Szlovákiába hegyeket mászni.
A szakaszok tervezésekor, teljesítésekor a következő szempontokat vettem figyelembe: hány nap szabadidőm van túrázásra, előreláthatólag milyen lesz az időjárás, amennyiben kint alvás volt tervezve, hogyan tudom megoldani a kezdő és a végpontra történő eljutást lakóhelyemről. E három szempont alapján teljesítettem a szakaszokat, nem volt magam irányába elvárás, hogy sorban, egymás után vagy egy szakaszt melyik irányba gyalogoljam végig.

fotó: Hermann János
Volt állandó felszerelésed?
Amikor több napra mentem túrázni, akkor egy 70 literes hátizsákban vittem magammal sátrat, derékaljat, hálózsákot, időjárásnak megfelelő ruházatot, elegendő élelmet és vizet. Törekedtem a lehető legkevesebb felszerelést cipelni. Az egynapos túrákra csak a legszükségesebb néhány dolgot (élelem, víz) tettem a hátizsákomba.
Mennyi idő alatt jártad végig az OKT-t?
Nagyjából két és fél év alatt. Mikor elkezdtem nem volt célkitűzésem, hogy mennyi idő alatt járom végig. A pandémia alatt teljesítettem a legtöbb szakaszt, mivel nem hagyhattam el az ország határait.
Van kedvenc tájegységed?
A lakóhelyem közelében lévő Gerecse és Vértes a kedvenc tájegységem, ezekben az erdőkben kirándulok a legtöbbet. Zempléni-hegységben most jártam először, amely nagyon tetszett és tervezek visszatérni.

fotó: Hermann János
Felidéznél egy-két emlékezetes pillanatot?
A legemlékezetesebb túrám a Mátrában volt 2020. novemberben, mikor olyannyira alacsonyan volt a köd, hogy a hegycsúcsok kilátszottak belőle. Galyatetőről egészen távoli hegycsúcsok voltak láthatóak.
Adódtak-e nehézségek a kéktúra teljesítése közben?
Számomra az időjárás okozta a legtöbb kellemetlenséget,volt amikor gyalogoltam bokáig érő sárban vagy éppen tűző napon órákon keresztül. Falvakban nem sikerült minden esetben feltöltenem a készleteimet a már megszűnt vagy éppen zárva lévő élelmiszerüzlet vagy az elzárt/működésképtelen köztéri kutak miatt.
Mit tanácsolnál a kezdőknek, hogyan induljanak el, milyen előkészületeket tegyenek túrázás előtt?
Túrafelszerelések közül legfontosabb a megfelelő lábbeli, valamint csak a legszükségesebb felszerelést cipeljék magukkal. Számítsanak rá, hogy vannak szakaszok, amelyek 20-30 kilométeren keresztül nem érintenek lakott települést vagy a településen belül nincsen élelmiszerüzlet, vendéglátóhely. Ezért a túrázók sok esetben nem fogják tudni vagy nem érdemes megszakítani a teljesíteni kívánt szakaszt, ha tömegközlekedéssel utaznak. Nézzenek utána térképen, hogy esetlegesen hol és mikor tudják a túrát befejezni. Annak ellenére, hogy az útvonal végig turistajelzéssel jelölve van, töltsenek le offline turistatérképet, mert az nagyban megkönnyíti a tájékozódást.