Ellenőri tapasztalatok 7. rész
A mai válogatás szokás szerint követendő és elkerülendő példákat és pár érdekességet is szemléltet. Az ellenőr, miután nem lehet ott minden bokorban, csak az alapján tudja megítélni a teljesítés szabályosságát, amit a bírálatra leadott füzetekben lát. Ha ezek megfelelnek a kiírásban elvártaknak, akkor öröm lesz bírálni a füzetet és biztos nem fogunk pótlást kérni az igazolófüzet tulajdonosától.
Tudom sokszor leírtam már, de nem lehet elégszer ismételni, mert mindig vannak új, most kéktúrázni kezdők, de nagyon fontos a szabályok ismerete, mert azok betartását kell ellenőriznünk. Ezért érdemes elolvasni igazolófüzetünk elején a tudnivalókat és ezt a rövid összefoglalót is.
Ezek mellett jó tudni, hogy igazolófüzetünk egy adott időpont állapotát rögzíti, de azóta változhatott bármi (útvonal, bélyegzőhelyek száma, helye, elérhetősége, stb.), ami túra közben okozhat kellemetlenséget. Ezért túrára indulásunk előtt érdemes a közlekedés megtervezésével együtt a friss infókat is begyűjteni honlapunkról. Itt jegyzem meg, hogy azért is érdemes böngészni az oldalon, mert hírt adunk olyan bélyegzőhelyekről, amelyek érintése kötelező, annak ellenére, hogy nem szerepelnek egy régebbi kiadású igazolófüzetekben.
Követendő példák
1. kép: Egy zsúfoltnak tűnő, de áttekinthető füzet. Minden elérhető OKT és nem OKT bélyegzést is gyűjt, szereti lejegyzetelni az élményeit, de mindezt úgy, hogy az egyébként szabályos igazolásai más számára is átláthatók.
2. kép Ilyen egy szabályos útmegszakítás igazolása (Ágasváron), némi plusz bélyegzésekkel fűszerezve.
3. kép: Újabb, egyedi bélyegzéseket is gyűjtő kéktúrázó igazolófüzete. Igen, Baktakéken négy bélyegzés is begyűjthető egy helyen, Szádváry Gyulánál.
4. kép: Nem véletlen csillog ez a kép a vakutól! Neki már valószínűleg volt rossz tapasztalata az igazolófüzet és a víz találkozásával kapcsolatban. Ezért minden bélyegzését lefóliázta, hogy nehogy elmosódjon, ha mégis víz éri.
5. kép: Nem gond, ha régi típusú füzetünkben, dupla bélyegzőhellyel rendelkező igazolópont esetén, áthaladáskor csak az egyik helyre bélyegzünk, ahogy ő tette véletlenül Piliscsabán. Ha itt útmegszakítása lett volna, akkor ez már problémás lenne, mert vagy az első vagy a második igazolása hiányozna (bélyegzés + dátum).
Elkerülendő példák
6. kép:Jó sok mesztegnyői bélyegzése van, de sajnos semmiből nem látszik a Mesztegnyő-Felsőkak szakasz teljesítése: mikor és vajon honnan indulva járta le?
7. kép: Ez a bejegyzés (“ez sajna kimaradt”) természetesen nem pótolja a bélyegző hiányát. Minden igazolópont érintését szükséges valahogy igazolni. Ha nincs bélyegző, akkor pl. manapság már egyre gyakrabban szelfivel vagy más, környékbeli bélyegzővel, de kimaradt igazolással mindenképpen annak pótlását fogjuk kérni.
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.