Ellenőri tapasztalatok 50. rész
Csernus Lukács Gábor előző havi válogatása előtt is szót ejtett a túrák előtti tájékozódás fontosságáról. Akkor elsősorban az esetleges útlezárásokra utalt, de a napi tapasztalatok okán ezt most kibővíti az aktuális útvonalra és bélyegzőhelyekre is.
zért hozom fel mindezt, hogy minél kevesebben fussatok bele abba a kellemetlen helyzetbe, amikor azzal szembesültök, hogy egy vagy több bélyegzést hiányolva visszaküldjük az igazolófüzetet pótlásra.
Ne feledjük, hogy kéktúrák bármilyen évjáratú füzetben is igazolhatók, de arra azért legyünk figyelemmel, hogy egy adott évben kiadott igazolófüzet lehet, hogy csak abban a pillanatban tekinthető útvonal és bélyegzőhelyek szempontjából aktuálisnak, mikor annak szerkesztése lezárul. Tehát még a legújabb kiadású is “elavulhat” pár hónapon belül, ha pl. új nyomvonalra kerül egy szakasz vagy ha újabb bélyegző kerül ki a terepre oda, ahol addig ilyen nem volt (ilyen pl. legutóbb Encsen történt 2022 májusában).
Nagyon fontos tehát, hogy a túránk tervezésekor nézzük meg a hivatalos oldalon az aktuális útvonalat és az azon érintendő bélyegzőhelyeket is. Miért is? Mert egy bélyegzőt akkor is be kell ütni a füzetünkbe, ha abban még nem szerepel igazolópontként, de az MTSZ azt már elvárja, mert aktuális bélyegzőhelye lett a túrának. Persze egy már teljesített szakaszra nem kell visszamenni, ha az új bélyegzőpont a bejáráskor még nem létezett.
A képre kattintva megnyílik a galéria. Kellemes böngészést!
Jó példa 1: Jó, tanulságos és érdekes példa is egyben. Megfigyelhetjük, hogy régi füzete ellenére a túrázó a később megjelent bélyegzőhelyeken is bélyegzett (helyesen). A cetlim azért került bele, mert bizony nagyon nem értettem, hogy Kisgyónhoz miért került Kisinóc bélyegzője?
A szerzőről
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenháromszor járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat, kétszer az Országos Kékkört. Gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.