Ellenőri tapasztalatok 5. rész
A mai válogatásban is hoztam jó és rossz, követendő és elkerülendő példákat. A hibákat könnyen elkerülheted, ha a kiírás szerint útvonalkövető módon járod be a teljes kéktúrát, és az ellenőrök számára is érthető módon dokumentálod a túráidat.
Mert mit is néz az ellenőr, amikor kézhez vesz egy igazolófüzetet?
Elsősorban a bélyegzések meglétét. Ha nem elérhető a helyszínen egy bélyegző (hiányzik vagy megrongálódott), akkor egy olyan fotóval tudod helyettesíteni a lenyomatot, amin te és a bélyegzőhely is együttesen látható és felismerhető. Másrészt a teljes útvonal bejárását, ami a bélyegzők melletti dátumokból derül ki számára.
Ha ezekre figyelsz, akkor elég hamar átveheted a megérdemelt díjazást, vagyis az elismerő oklevelet és a kéktúrajelvényt.
Követendő példák
1. kép: Többszöri bejárást is tartalmazó füzet, szabályos útmegszakítás igazolással Koldusszálláson és Pusztamaróton. A Bánya-hegy-Koldusszállás szakaszt kétszer járta le, ezért azokból egy kicsit több bélyegző került a füzetbe, ami nem baj, de túl sok plusz bejárást nem érdemes ugyanabba a füzetben igazolni. Tegyük inkább a következő, új füzetbe ezeket az igazolásokat, hátha egyszer az is betelik és többszörös teljesítők lehetünk.
2. kép: A Bánya-hegyen összeérő két túranap (ezért szerepel ott két dátum) és egy leleményes koldusszállási fém bélyegzés az első széria nyomdahibás példányaiban szereplő plusz mezőben.
3. kép: Nem árt, ha a bélyegzőlenyomatok olvashatók. Ha mégsem sikerül, akkor még mindig készíthetünk igazolóképet (tudjátok: helyszín + személy). A sikeres bírálathoz ezek valamelyike feltétlen szükséges.
4. kép: Pontosan így kell vezetni egy új típusú füzetet. Új típusúként mindig azokra az igazolófüzetekre utalunk (mindhárom kéktúra esetében), amelyekben az igazolási helyek ilyen, sarkukra állított négyzetek. Csakis ezekben elegendő útmegszakítás esetén egy bélyegzés és mellette két dátum (az érkezési és indulási időponttal).
Elkerülendő példák
5. kép: Megint egy többszöri bejárás nyoma, nem hibás, csak nehezen bírálható. Ha ilyen sok dátum és az ezekhez tartozó bélyegzők borítják be a füzetünket, akkor nagyon nehéz dolga lehet a bírálónak. Inkább máshol (pl. mint az első példában, új füzetben) rögzítsük ezek nyomait.
6. kép: Majdnem szabályos igazolás. Akkor lenne az, ha a dátum nélküli káptalantóti bélyegzés mellett szerepelne a szentbékkállai dátum.
7. kép: Két szomszédos pont között igazolás szempontjából nincs kapcsolat, tehát a Tapolca-Szent György-hegy szakasznak nincs érvényes igazolása. Ha lejárásra került ezen két pont közötti szakasz, akkor valamelyiküknél szerepelnie kellene a szomszéd pont időpontjának. Így viszont van egy lyuk az igazolásban, nem teljes a Tapolcai-medence teljesítése.
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: eddig tizenegyszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.