Ellenőri tapasztalatok 28. rész
A sorozat mai részében is követendő és elkerülendő példákat, valamint érdekességeket hoztam.
Követendő példák
A régi típusú Alföldi Kéktúra igazolófüzet mellé letölthető ez a kiegészítő lap, hogy az azóta megjelent új bélyegzőknek helyet adjon, hiszen azoknak sok helyen csak a füzet színes térképein lenne helyük. Nem kötelező használni, de praktikus.
Régebbi típusú igazolófüzetekben - az azokban leírtak szerint - két bélyegzéssel kell igazolni az útmegszakítás tényét.
Elkerülendő példák
Ilyen csöppnyi méretben az igazolókép nem biztos, hogy eléri célját. Jó, hogy rajta van a teljesítő is (helyesen), de nem biztos, hogy bármi felismerhető rajta.
Itt a Mindszentpuszta-Gánt szakasz teljesítését sajnos nem igazolja semmi. Második bélyegzés és dátuma hiányzik valahonnan.
Dátumok nélküli bélyegzések sem fogadhatók el. Beadás előtt mindenképpen nézzük át, hogy mi számunkra is kiderül-e, hogy melyik szakaszt mikor teljesítettük. Ha nem, akkor a bírálók sem fogják tudni és visszaküldésre kerül a pótlásért.
Érdekességek
Van, aki így könyveli a túranapjait. Ez egy ritka szép lista és érdemes beleolvasni, mert van benne pár szokatlan bejegyzés is.
Ezek nem a szokásos igazolásokról híres igazolófüzet oldalai. Van rajta ugyan pár olyan túranapnak nyoma, aminek eleje vagy vége véletlenül épp igazolópontra esett, de jó néhány nem, viszont azok legalább látszanak a térképre írva. Az átláthatóság miatt szoktuk javasolni, hogy lehetőleg igazolópont környékén szakaszoljunk, mert akkor az az ellenőr számára is érthető lesz. Itt valószínűleg egy gyerkőc kedvéért sikerült a Hűvösvölgy-Dobogókő távot 10 nap alatt teljesíteni, ami persze megengedett, de azért messze nem szokványos.
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.