Ellenőri tapasztalatok 2. rész
Ellenőri munkám során azt tapasztalom,hogy az egyik legnagyobb hibalehetőség az útvonal-megszakítás igazolásában rejlik. Éppen ezért a sorozat mai összeállításában hoztam követendő és elkerülendő példákat egyaránt.
Ahhoz, hogy az ellenőrzés szempontjából helyesen járj el, érdemes először a fogalmat tisztázni. Akkor beszélünk útvonal-megszakításról, amikor a túrázást befejezed egy adott igazolóponton, majd 24 órát meghaladóan folytatod onnan. A befejezés és a folytatás között eltelhetnek napok, hetek vagy hónapok is, sőt! Közben teljesíthetsz más túraszakaszokat, hiszen a kéktúrázás haladási iránya és teljesítési ideje szabadon választható.
Hogyan tudod a megszakítást szabályosan igazolni bélyegzéskor? Ha 2017 előtt kiadott füzeted van, akkor kétszer kell bélyegezni, a lenyomatokhoz pedig írd oda a befejezés/folytatás dátumát. A 2017 utáni kiadású igazolófüzetekben elég egyszer bélyegezni, viszont az igazolópont nevesített négyzete egyik dátumhelyéhez az érkezés, a másodikhoz pedig a folytatás időpontját tüntesd fel.
Ha véletlenül nem a leírtak szerint jártál el, akkor GPS track vagy teljesítési táblázat beküldésével pontosíthatsz.
Követendő példák
1.kép Követendő példa: áttekinthetően, igényesen vezetett igazolófüzet. Kiemelném a bélapátfalvi szakaszhatár bélyegzését. Az egyik Bélapátfalván augusztus 4-én kezdődött, a másik ugyanott augusztus 25-én ért véget.
2. kép Követendő példa: egyfajta kuriózum, ugyanis csak rövid ideig volt egyszerre három lehetőség is itt bélyegezni. Ugyan elég lett volna egy is, de egy teljesítő lelkesedése bizony ilyen helyzetekben is remekül visszaköszön.
3. kép Követendő példa: újabb példa szabályosan vezetett igazolófüzetre és a ritkaságszámba menő teljesítésre (Sárvár és Szeleste között sötétben gyalogolt, 18 és 23 óra között).
4. kép Követendő példa arra, hogyan kell vezetni a 2017. után kiadott igazolófüzeteket. Az új füzet egyik szép, szabályos szakaszhatár igazolása (mondjuk az órák nélkül is az lenne).
Elkerülendő példák
5. kép Elkerülendő példa: a dátumok alapján nem következtethető ki az, hogy mikor teljesült a Péliföldszentkereszt és Mogyorósbánya közötti szakasz. A kéktúrázás lényege az útvonalkövetés, a teljes útvonal bejárása, és ennek az igazolófüzetből egyértelműen ki kell derülni.
6. kép Elkerülendő példa:az útvonal-megszakítás igazolása a harmadik képhez hasonlóan problémás, ugyanis Mályinka és Uppony között nem látható az érvényes teljesítés. Július 6-án Mályinkán járt a kéktúrázó, augusztus 7-én Upponyban, a kettő között pedig hiányzik a folytatást igazoló dátum és bélyegző.
7. kép Elkerülendő példa: a bélyegzések és a dátumok között nincs összefüggés, így joggal feltételezhető az, hogy útvonalkövetés helyett érintőpontosan, tehát nem a kijelölt útvonalat követve teljesítette a túrázó a szakaszt. Az ilyen teljesítés sajnos nem elfogadható.
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: eddig tizenegyszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.