Ellenőri tapasztalatok 17. rész
A mai válogatásban is hoztam jó és rossz, követendő és elkerülendő példákat. A hibákat könnyen elkerülheted, ha a kiírás szerint útvonalkövető módon járod be a teljes kéktúrát, és az ellenőrök számára is érthető módon dokumentálod a túráidat. Mert mit is néz az ellenőr, amikor kézhez vesz egy igazolófüzetet? Elsősorban a bélyegzések meglétét. Ha nem elérhető a helyszínen egy bélyegző (hiányzik vagy megrongálódott), akkor egy olyan fotóval tudod helyettesíteni a lenyomatot, amin te és a bélyegzőhely is együttesen látható és felismerhető. Másrészt a teljes útvonal bejárását, ami a bélyegzők melletti dátumokból derül ki számára. Ha ezekre figyelsz, akkor elég hamar átveheted a megérdemelt díjazást, vagyis az elismerő oklevelet és a kéktúrajelvényt.
Követendő példák
Egy igen kaotikusnak látszó, de mégis szabályos teljesítést igazoló Alföldi Kéktúra igazolófüzet, még abból az időből, amikor a kerékpáros teljesítés elfogadható volt. Azért ilyen nehezen átlátható, mert többször, többféleképpen, főleg kerékpárral teljesítette a szakaszokat. Emiatt nem okozott problémát az országúton elkerült kéktúra szakaszokból.
Az RPDDK egyik neuralgikus pontja a Patacsi-mező, ahonnan gyakran eltűnt korábban a bélyegzőgumi. Ez nem a “remek” rajz miatt került elfogadásra, hanem azért, mert legalább így hiányosan is benyomta a füzetbe és ismert volt az eltűnés időpontja. DE, nem ez az elfogadott eljárás ilyenkor, hanem a túrázót és a helyszínt is ábrázoló fotó (pl. szelfi) készítése.
Itt véletlenül felcserélésre került két bélyegzés, ami nem tragédia és jelezte is, hogy melyik kettőt ütötte véletlenül fordítva. Ez így is elfogadható.
Ez sem a bírálók álma, mert a több alkalommal történt bejárások nem könnyítik meg az értékelést. De ettől még minden szabályos, az útmegszakítások is szépen dokumentáltak.
Elkerülendő példák
Sajnos igazolókép nélkül ez a pont nincs igazolva, pótolni szükséges. Ha megvan a kép, akkor azzal, ha nincs, akkor utólag bélyegzéssel.
Ezeket a legnehezebb utólag pótolni, ha egyáltalán lehet. Nézzük meg ennek a három igazolópontnak a dátumait! Bánkút - Mályinka - Uppony: mindegyik más, amiből nem lehet ennek a szakasznak a bejárására következtetni. Ebből sajnos a kéktúrákra jellemző útvonalkövetés nem látszik. Ezért kell túráink során az útvonalkövetés mellett az útmegszakítások dokumentálására is figyelni és elkerülni az érintőpontos “teljesítést”, mert nem elég csak valamilyen módon érinteni az igazolópontokat, az útvonalat végig is kell járni.
Itt ugyanaz a helyzet, mint az előbbinél. Vajon mikor járt Regéc és az Istvánkúti erdészház között? És ne feledjük, a régi típusú füzetekben az útmegszakításoknál a túra végén és az újabb elinduláskor vagy odaérkezéskor is dátummal ellátott bélyegzőkkel kell igazolni az ottjártunkat!
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit.