Ellenőri tapasztalatok 11. rész
A mai válogatásban több régi füzetet hoztam az átlagoshoz képest. Évjárattól függetlenül azok is használhatók a kéktúra igazolására, mindössze a következőkre kell figyelni: mindig az aktuális útvonalat járva és az aktuális bélyegzőket begyűjtve igazold a kéktúrázást, a füzetben leírt szabályok szerint. A legfrissebb útvonalról és a bélyegzőhelyekről ezen a honlapon, az adott kéktúra szakaszadatainál tájékozódhatsz. A lényeg tehát az, hogy egy hatvanas években vásárolt igazolófüzet 2021-ben is érvényes, de mindig a naprakész útvonal infók szerint kell bélyegezned és túráznod.
Követendő példák
Egy szépen bélyegzett és dátumozott régi OKT füzet. Természetesen ebben is használható egyéb bélyegző, ha rajta van az adott település neve, mint itt a sátoraljaújhelyi turistaházé.
Egy gyönyörűen vezetett AK füzet, színekkel megkülönböztetve a túranapokat és nyilakkal jelezve a bejárási irányt. Fontos megjegyezni, hogy csak a legújabb kiadású füzetekben elegendő egy bélyegzés az útmegszakításoknál. Mivel ez egy 2017 előtti kiadás, ezért kettő kellett. (pl. Mezőtúrnál.)
Ez is egy szabályos igazolás, még akkor is, ha nyomdahiba okán a bal oldalra nem került semmi. Az oda való három bélyegző és dátumaik hiánytalanul megvannak.
Ez egy rendkívüli füzet. Igen nagy elhivatottságra vall, hogy igazolókép készítése helyett mennyire ragaszkodott egy bélyegzés megszerzéséhez. A tavaly tavaszi lezárások alatt ugyanis csak harmadszorra sikerült megszereznie a zádorfalvi bélyegzést. Az első sikertelen próba után három nappal ismét megpróbálta, megint nem járt sikerrel, majd a következő hónapban visszautazott oda Budapestről és akkor már sikerrel járt. Érdemes elolvasni az apró betűs részt is.
Elkerülendő példák
Egy elég laza igazolás, mert az egyik dátum évszáma is rossz, a harmadik dátum pedig el is maradt. Ennek pótlását kértük, mert a bejárások tényét mi csak ezekből tudjuk megítélni. A pontos dokumentálás nélkül kétséges egy igazolófüzet sikeres elbírálása.
A füzet évjáratától független, hogy hány bélyegző hiányával fogadható el egy igazolófüzet. Sajnos eggyel sem. Itt bizony hasznos lett volna igazolóképet készíteni. A beírás ugyan rögzít egy tényt, de nem igazolja az igazolópont érintését.
Nagyon régi füzet, érdekes bélyegzőkkel, de dátumok nélkül nem derül ki a teljesítés időpontja és az esetleges útmegszakítások helye sem. Ha ezeket pótolja a túrázó, akkor elfogadjuk a teljesítést.
Csernus Lukács Gábor alig néhány túratársával együtt ott áll az Országos Kéktúra többszörös teljesítőinek dobogóján: tizenkétszer járta végig az Írott-kő és Hollóháza között húzódó túraútvonalat. A gyakorlott túrázó tudásával nemcsak a közösségi felületen egyénileg szerveződött kéktúrás csoportokat koordinálja, hanem évek óta önkéntesen ellenőrzi a teljesítők igazolófüzeteit. Rovatunkban Gábor az igazolófüzetekben látott pozitív és negatív példák bemutatásával nyújt segítséget kezdő és haladó kéktúrázóknak egyaránt.